Terapia poliwagalna – neurologiczna droga do serca – 10-12 grudnia (online)

Podstawą dobrego życia jest umiejętność bycia w kontakcie – ze sobą, z innymi, z otoczeniem. Spokojna, bezpieczna łączność włącza umiejętność samoregulacji układu nerwowego. Od pierwszych chwil życia jesteśmy naturalnie nastawieni na bycie w połączeniu, na obecność w doświadczaniu istnienia. Jeśli dorastamy w wystarczająco bezpiecznym środowisku, uczucie współistnienia i kontaktu zostaje z nami również w życiu dorosłym.

W sytuacjach zagrożenia nasz autonomiczny układ nerwowy przełącza się z trybu bezpieczeństwa na tryb przetrwania. Z czasem reakcje służące przetrwaniu (mechanizmy obronne), zmieniają się w nawykowe wzorce reakcji, hamując zdrowy ruch kreowania życia i rozwoju.

Terapia poliwagalna otwiera nową przestrzeń do pracy nad podświadomymi kodami zachowań. Fizjologiczną drogą podświadomości jest nerw błędny (vagus), nazywany „nerwem współczucia”. Jego część brzuszna to nasza neurologiczna droga do serca – do empatii i wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa. Od jakości funkcjonowania tego nerwu zależy nasza zdolność do mówienia i słuchania, dawania i przyjmowania.

Dzięki wiedzy poliwagalnej i ćwiczeniom możemy pogłębić umiejętność samoregulacji autonomicznego układu nerwowego. Poznając metody regulowania napięć w układzie nerwowym, mamy szansę na odważniejsze wyjście do świata i ludzi.

Głównym celem warsztatu jest odnalezienie własnej, indywidualnej ścieżki do bezpieczeństwa i samoregulacji.

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA TO STAN FIZJOLOGICZNY – możemy na nie wpływać poprzez kojący kontakt, pracę z ciałem, medytację i oddech.

Prowadząca: Ewa Dobek – specjalistka counsellingu Gestalt, terapeutka i pisarka.  Od piętnastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe i terapię indywidualną. W swojej pracy łączy terapię Gestalt z elementami ustawień systemowych, pracy z ciałem i ekspresji twórczej.

www.ewadobek.pl

Termin: 10-12 grudnia

 (godziny – piątek 10-18, sobota 10-18, niedziela 10-14)

Koszt: 750 zł.

Udział w warsztacie gwarantuje przedpłata w wysokości 300 zł na konto:

Warsztat odbywa się online.

Zapisy – ewa-dobek@wp.pl, telefon 509667502.

No Comments

    Leave a Reply