Warsztaty gotowania wg Pięciu Przemian

Gotowanie wg Pięciu Przemian przyszło do mnie około 25 lat temu. Miałam wtedy kłopoty z przewodem pokarmowym, brałam lekarstwa i miałam już dosyć ciągłych problemów trawiennych. Kiedy po raz pierwszy napiłam się kawy gotowanej wg Pięciu Przemian, poczułam, że to coś dla mnie.  Zrobiło mi się ciepło i miękko w żołądku, poczułam rozluźnienie i uśmiechnęłam się szeroko.

Kawa? Czy ten miły stan ciała i umysłu może być skutkiem wypicia filiżanki aromatycznej kawy? Byłam przekonana, że tak, więc zaczęłam zgłębiać tajniki Pięciu Przemian i wprowadziłam tą metodę na stałe do mojej kuchni.

Od pierwszej filiżanki gotowanej kawy minęła już wieczność i, uwierzcie mi, moje życie uległo całkiem miłej zmianie. Zaczęłam gotować. Najpierw z książką w ręku, bo utrzymywanie kolejności składników przekraczało wtedy moje możliwości. Ale kiedy „wygotowałam” dwie książki, wiedziałam już jak się „poruszać” w kuchni wg Pięciu Przemian.

 Dolegliwości zniknęły po kilku tygodniach, po kilku miesiącach pojawiła się we mnie chęć do szerszych zmian, nie tylko w menu.

Od kilkunastu lat prowadzę warsztaty, na których inspiruję wszystkich chętnych do podjęcia decyzji o zrewolucjonizowaniu swojego podejścia do odżywiania i gotowania.

Wymyśliłam sobie dość trudne logistycznie zadanie – warsztat kilkugodzinny a w nim – opowiadanie o metodzie, wspólne gotowanie, czas dla uczestniczek (każdej osobno), czyli pytania, problemy zdrowotne, projekty na nową drogę kulinarną w życiu. Żeby ułatwić zadanie sobie i innym, opracowałam własną, całkowicie autorską metodę opowiadania o metodzie i zasadach chińskiej medycyny.

Lubię atmosferę wspólnego gotowania.. W powietrzu czuć przekonanie, że dzieje się coś istotnego, z sensem. W oczach uczestniczek błysk inspiracji, rozmowy są pełne uśmiechów i przemyśleń. „Warsztatowe” kobiety są spragnione nowego, chcą zebrać energię do wprowadzenia zmian w sobie i wokół siebie. Gotowanie wg Pięciu Przemian trafia tu na niezwykle podatny grunt – uczestniczki zwykle chłoną nowe informacje, zapalają się do nich, nabierają nadziei na lepsze samopoczucie.

I co dla mnie niezwykle satysfakcjonujące – spotykam je czasem po warsztatach i słucham relacji o kuchennych sukcesach. Większość z nich wpisuje Pięć Przemian do swojej codzienności. A prawie wszystkie zostają zwolenniczkami kawy gotowanej i porannego musli z kaszy jaglanej i owoców.

Obserwując zmiany, jakie uczestniczki warsztatów wprowadzają w życie, czuję się spełniona – prawie wszystkie mówią, że te Pięć Przemian to nie jest trudna wiedza, że jest dużo łatwiej niż im się wydawało. Że moja metoda nauki obrazkami, opowiadania o ziarnie, które się zmienia w ciągu kolejnych pór roku, kolorowe rysunki połączone w obieg odżywczy Pięciu Przemian, że to wszystko im pomogło w zrozumieniu o co chodzi. No i najważniejsze – czują się lepiej, mają więcej energii i ciekawości świata.

Mam naturę praktyka – pewnie dlatego wpadłam na pomysł opowiadania o Pięciu Przemianach podczas gotowania. Lubię kiedy uczestniczki próbują potrawy w trakcie dodawania kolejnych produktów i mają okazję poznać alchemię tej metody – łączenie się smaków, ich wzajemne uzupełnianie się i kontrolowanie. No i w końcu – punkt najprzyjemniejszy – degustacja wspólnie ugotowanych dań. Wszystkie jesteśmy za nie odpowiedzialne, więc degustacja jest zawsze pełna zaangażowania. A po niej pojawia się ciepło w żołądku, rozluźnienie i uśmiech. Bo tak działa Pięć Przemian w kuchni.

Sympatia, którą okazują mi uczestniczki zajęć wynika pewnie z tego, że jestem autentyczną pasjonatką gotowania wg Pięciu Przemian. Gotuję w ten sposób od wielu lat, wciąż wymyślam nowe potrawy, obserwuję jak działają na mnie konkretne produkty i wykorzystuję to w trakcie uczenia innych.

Wspólne gotowania to forma bliskiego bycia razem. Na zajęciach często poruszamy tematy pozornie nie związane z jedzeniem. Pozornie, bo przecież jesteśmy tym co jemy a jedzenie determinuje nasze manifestowanie się w życiu.

31go października robię warsztat gotowania w Malowni w Leśniewicach. Tym razem połączymy gotowanie z zabawą malarską wg Arno Sterna.

Zapraszam na stronę www.malownia.com.pl

Serdecznie zapraszam 😊

No Comments

    Leave a Reply