Przemiana Wody – smak słony

Zima ma naturę yin, kończy wszystkie pory roku. Zimno i krótkie dni skłaniają do poszukiwania wewnętrznego ciepła, odpoczynku. Jest to okres sprzyjający nastrojom introwertycznym i introspektywnym.

Według teorii Pięciu Przemian zima to żywioł Wody przypisany do smaku słonego. Smak słony działa na nasze ciała tak, jak zima na Ziemię – sprowadza energię do wewnątrz, ochładza, wytwarza wilgoć. Ześrodkowuje ruch energii w dół, dzięki czemu zwiększa się zdolność do gromadzenia. Pożywienie o smaku słonym ochładza zewnętrzne warstwy ciała i sprowadza ciepło organizmu głębiej do środka. Ochłodzona zewnętrzna warstwa skóry pomaga znieść zimno panujące wokół.

Woda, czyli smak słony, ma największą zdolność przemian, jest przyjmująca i zawsze szuka najgłębszego punktu. Nic więc dziwnego, że narządami elementu Wody są nerki i pęcherz moczowy – organy położone najgłębiej. Narządy te zarządzają gospodarką wodną organizmu i kontrolują układ moczowy. Według medycyny chińskiej są korzeniem i podstawą całego organizmu. Przypisuje się im również pracę gruczołu nadnerczy. Nadnercza biorą udział w tworzeniu energii, ciepła i popędu seksualnego. Są umiejscowione bezpośrednio na nerkach i wytwarzają hormony, które umożliwiają im prawidłowe działanie.

Nerki to magazyn energii życiowej potrzebnej w przypadku choroby i osłabienia organizmu. Według teorii Pięciu Przemian lewa nerka magazynuje potencjał energetyczny, który przekazują nam rodzice w chwili poczęcia. Energia ta jest związana z substancją ciała, budową i jakością kości, mózgu, włosów, zębów. Prawa nerka magazynuje energię kosmiczną (układ planet) z chwili naszych narodzin. Jej funkcje to kontrola temperatury ciała, zachowanie ciepła w żołądku i śledzionie, poruszanie płynami wewnętrznymi. W prawej nerce mieszka nasza siła życiowa i seksualność.

W medycynie chińskiej nerki są nazywane „pałacem Ognia i Wody” ponieważ są podstawą wszelkich jakości yin i yang narządów wewnętrznych. Yin nerek wspiera yin całego ciała, a yang nerek jest podłożem całego yang w ciele.

Yin nerek zmniejsza wpływ ciepła na pracę organów wewnętrznych i ma działanie uspokajające. Objawy niedoboru yin nerek to: suchość gardła, gorączka, ból dolnej części pleców, osłabienie nóg, spontaniczne poty, słaby i szybki puls.

Jak wzmocnić nerki? Z produktów dających najlepsze efekty polecam: proso, jęczmień, tofu, fasolkę szparagową, czarną fasolę, czarną soję, fasolkę mung i jej kiełki, arbuz, ziemniaki, wodorosty, nasiona czarnego sezamu, sardynki, jaja. Unikać należy zbyt wielu rozgrzewających przypraw, które zmniejszają ilość płynów wewnętrznych. Należą do nich: cynamon, goździki, imbir.

Dobrze byłoby również zapomnieć (choćby na jakiś czas) o kawie, alkoholu i papierosach.

Yang nerek jest porównywane do ognia, który rozpala ducha i ożywia wszelkie procesy życiowe. Objawy niedoboru to: oznaki zimna (zimne stopy i dłonie), blada skóra, słabe kolana i dolna część pleców, otępienie i brak chęci do działania, niska potencja seksualna, nieregularne miesiączki, częstomocz.

Warto również wzmocnić yang nerek przy trudnościach z zajściem w ciążę.

Yang nerek wspomagają rozgrzewające produkty i przyprawy: imbir, cynamon, anyż, koper włoski, goździki, kozieradkę, czosnek, cebulę, pora. Z ryb polecam pstrąga i łososia, z mięs jagnięcinę.

Przy zaburzeniach pracy nerek na szczególną uwagę zasługują orzechy włoskie, które mają zdolność „przechwytywania energii życiowej” i dlatego są niezastąpione przy objawach zimna i niedoboru energii w nerkach. Polecam orzechy włoskie duszone z porem – to danie działa jak lekarstwo na nerki a przy tym jest bardzo smaczne (przepis na stronie …..).

Następną potrawą wzmacniającą nerki jest czarna fasola z wodorostami połączona z imbirem i sosem sojowym. W terapii żywieniem  wodorosty są nazywane tonikiem yin – równoważą pracę nerek i chronią yin całego organizmu.

Częste infekcje pęcherza moczowego wskazują na stan jednoczesnego gorąca i wilgoci w tym obszarze. Infekcje rozwijają się w wilgotnym środowisku, do którego przyczynia się spożycie zbyt dużej ilości zakwaszających pokarmów, czyli cukru rafinowanego, białej mąki, nadmiernej ilości mięsa i zbyt wiele skrobi.

Przy problemach z pęcherzem moczowym należy jeść pokarmy zasadotwórcze i lekko ochładzające – fasole, seler, marchew, dynię, ziemniaki ze skórką, grzyby, szparagi. Szczególnie polecam fasolkę adzuki, która jest wyjątkowo skuteczna przy usuwaniu stanu gorąca i wilgoci.

Narząd zmysłu związany z nerkami to słuch, ich obrazem są uszy, które mają nawet podobny do nerek kształt. Kłopoty ze słuchem sygnalizują utratę energii w nerkach, stąd częste zjawisko przytępienia słuchu na starość, kiedy to wyczerpują się zasoby urodzeniowe. Nawet dzwonienie w uszach świadczy o osłabionej energii nerek (szczególnie lewej). Stan nerek odzwierciedlają również brwi – mocne brwi świadczą o dużych zasobach energetycznych w naszym „magazynie”.

Emocje smaku słonego, elementu Wody to lęk i nieustraszoność. Lęk porusza energię w dół, przy silnym lęku można oddać mocz w sposób niekontrolowany.

Lęk oddziela yin i yang organizmu – powodując wycofanie płynów w dół (yin) i mechanizm obronny (yang).

Ludzie o mocnych nerkach i zrównoważonej przemianie Wody to ludzie odważni, zrównoważeni i zdystansowani do własnych i cudzych emocji.

Nerki lubią wyzwania – najlepszym lekarstwem na lęk jest nieustraszoność. Mądrzy ludzie powiadają – zrób to, czego się boisz a lęk zniknie. Staniesz się silny, a przy okazji wzmocnisz swoje nerki.

No Comments

    Leave a Reply