Jin i Jang – odwieczny taniec wszystkiego ze wszystkim

Według medycyny chińskiej – obieg zgodny z Pięcioma Przemianami daje gwarancję zachowania równowagi jin i jang w organizmie.

Zasada jin i jang to jednocześnie zimno i ciepło, słabość i siła, skupianie i rozprzestrzenianie, to zło i dobro, spokój i aktywność, smutek i radość, śmierć i narodziny. To energia Ziemi (jin) i energia Nieba (jang). Wszystko we Wszechświecie ma dwubiegunową naturę.

Jang nie może istnieć bez jin a jin nie może istnieć bez jang.W każdym jang jest cząsteczka jin, a w każdym jin jest cząsteczka jang.

Tworzą namiętną i nierozłączną parę jak kobieta i mężczyzna, jak niebo i ziemia. Jak materia (ciało) oraz duch (energia).

Nasze ciało to typowy układ jin-jang. Mózg składa się z dwóch części: lewa półkula (jang) odpowiada za prawą część ciała – męskość, stanowczość. Prawa półkula jest jin – odpowiada za lewą część ciała – kobiecą. To irracjonalność, intucja, wrażliwość.

Tylko kiedy zachowujemy równowagę w postrzeganiu nasz odbiór i ocena rzeczywistości są prawidłowe i jesteśmy otwarci na doznania.

Jakość naszego życia zależy od tego na ile swobodny jest w nim przepływ energii. Choroba jest niczym innym jak tylko zaburzeniem tego przepływu. Jej nadmiar albo niedomiar powoduje dysharmonię.

NIEODPOWIEDNIE POŻYWIENIE NISZCZY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI JANG W ORGANIZMIE, CZYLI CIEPŁO.

EMOCJE WYPALAJĄ PŁYNY WEWNĘTRZNE, CZYLI JIN.

DO ZACHOWANIA ZDROWIA NIEZBĘDNE JEST:

– właściwe odżywianie

– właściwe oddychanie

– zharmonizowanie emocji

– ochrona przed zimnem

– odpoczynek i sen

No Comments

    Leave a Reply