Choroba a przepływ energii

Zdrowie to niezakłócony przepływ energii. W ciele człowieka jest ciągły ruch, praca, przemieszczanie się. Nasze ciała to kosmos w skali mikro – są dziełami geniuszu natury. Żyją i rozkwitają w oparciu o nieustanne zmiany.

Jeśli nurt wewnętrznej energii napotyka na przeszkody włącza się samouzdrawianie. Organizm ludzki to samonaprawiająca się fabryka, w sposób naturalny, instynktownie dąży do równowagi i zdrowia.

Jeśli przeszkody się nawarstwiają a my nie dajemy sobie z nimi rady – wewnętrzny przepływ energii ulega zakłóceniu. Wtedy pojawia się choroba.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z prostego sposobu uruchamiającego i podsycającego wewnętrzny strumień. A sposób jest naprawdę prosty – TRZEBA SIĘ RUSZAĆ. Jakkolwiek i gdziekolwiek. Ruszać możemy się zawsze. Nawet leżąc w łóżku.

Dlaczego tak trudno jest zacząć? Bo jeśli rosną w nas przeszkody a energia życiowa spowalnia swój nurt, to, metodą błędnego koła, coraz mniej chce nam się ruszać. Dlatego początki to przełamywanie własnego oporu. Opór może się przejawiać w niezwykle kreatywny sposób. Najczęściej mamy zbyt mało czasu. Brakiem czasu można wytłumaczyć wiele, ale większość z nas wie, że to wymówka. Wystarczy postanowienie, czas znajduje się sam.

Wyobraźcie sobie, że przez systematyczny ruch fizyczny można rozpuścić zalążki przyszłych chorób. Wygląda to tak, jakby wezbrany, wartki strumień rzeki porywał ze sobą stare, spróchniałe kłody drzew, w pobliżu których zatrzymują się odpadki i śmieci. Rzeka porywa kłodę razem ze śmieciami i pozostaje świeża, czysta woda.

Z tej to prostej przyczyny ruch to zdrowie!

Co jeszcze możemy zrobić, żebyśmy byli zdrowsi? Właściwie oddychać. Mądrzy ludzie powiadają – jak oddychasz tak żyjesz. Techniki oddechowe, relaks i medytacja to droga na skróty do harmonii w ciele i umyśle. Wszystkie te sposoby spowalniają pracę serca, „rozbrajają” napięcie i pozwalają nabrać dystansu do siebie i wydarzeń.

Często zapominamy jak ważne jest odpowiednie ubieranie się. Chroniąc się przed nadmiernym zimnem i gorącem chronimy wewnętrzny mechanizm termoregulacji.

Medycyna chińska poświęca wiele uwagi emocjom i ich wpływowi na funkcjonowanie organizmu. Temat jest na tyle szeroki, że postanowiłam poświęcić mu dużo miejsca w dziale Pięć Przemian.

No Comments

    Leave a Reply