Warsztat opiera się na założeniu, że spełnienie zawodowe i finansowe potrzebuje zakorzenienia w odczuciu przyjemności. Przyjemność odczuwamy w ciele jako rozluźnienie i swobodę. W tym stanie łatwiej nam sięgnąć po to, czego potrzebujemy, żeby dobrze żyć.
Jeśli mamy problemy zawodowe i finansowe, jeśli czujemy napięcie związane z pracą i lęk przed utratą pieniędzy, dobrze jest wrócić do początku swojej drogi – poszukać rozluźnienia i przyjemności a potem zadać sobie pytanie – co chcę robić i jak. Czyli odbyć drogę na nowo, świadomie, jako dorosły człowiek.
W ten sposób temat pracy i pieniędzy daje nam możliwość głębokiego wglądu w siebie i rozwoju.
Etapy pracy warsztatowej:
- Przyjemność – relacja z matką.
Wzorce odczuwania przyjemności są związane z wczesnym dzieciństwem. Kontakt z matką jest źródłem pierwotnej, niewerbalnej przyjemności, odczuwanej wręcz fizjologicznie. W okresie od 0 do 6 roku życia budują się w nas matryce dotyczące poczucia bezpieczeństwa, rozluźnienia i przyjemności. Zaburzenia w kontakcie z matką pozostają w nas w formie napięcia w ciele uniemożliwiające swobodnego przepływu energii życiowej.
- Praca – relacja z ojcem.
Obecność ojca wnosi w życie dziecka wzorce działania w strukturach społecznych. Ojciec wyznaczający wyraźne granice a jednocześnie opiekuńczy pomaga nam stworzyć obraz świata, który nas wspiera.
Jeśli ojciec jest zbyt surowy, niedostępny i dominujący powstaje w nas nieświadome przekonanie, że struktury – praca, szef – są od nas „więksi”, czujemy się stłamszeni, ograniczeni. Poddajemy się albo walczymy, buntując się przeciwko temu, co powinno nas wspierać.
Jeśli ojciec był słaby i nie budził szacunku, wchodzimy w życie z brakiem umiejętności społecznych i zagubieniem.
- Pieniądze – dorosłość.
To, czy umiemy na siebie zarobić daje obraz na ile jesteśmy samowystarczalni i samodzielni. Przepływ pieniędzy ilustruje to, jak płynie energia w naszym życiu. Pokazuje, czy jesteśmy zależni czy osadzeni w sobie.
Sfera pieniędzy to obszar naszej dorosłości, wyrośnięcia z dziecięcej potrzeby dostawania.
Warsztat jest prowadzony w konwencji terapii Gestalt z elementami wiedzy energetycznej i terapii poliwagalnej (nerwu błędnego).
Prowadząca: Ewa Dobek, specjalistka counsellingu Gestalt, w pracy terapeutycznej wykorzystuje terapię Gestalt oraz wiedzę energetyczną opartą na teorii Pięciu Przemian i filozofii taoistycznej.
Koszt warsztatu – 1100 zł
Miejsce: Łódź, ul. Piotrkowska 17
Pracownia Zdrowego Życia PRZY STOLE
Termin: 19-21 listopada (piątek, sobota w godzinach 10-18, niedziela w godzinach 10-14)
No Comments