Dlaczego za dużo jemy?

Zastanawialiście się czasem, dlaczego za dużo jemy? Przejadanie się to rozrywka dość popularna. Kiedyś usłyszałam zdanie, że przejadanie się to tłumienie tajemnicy życia. Hm..

Jedząc zbyt dużo chcemy zaspokoić potrzeby nie zawsze związane z jedzeniem. Ludzie, którzy w głębi duszy pragną czegoś, czego nie mogą dostać, często kompensują sobie tą sytuację wchłanianiem dużych ilości pokarmów. Z tego powodu również komponują sobie nazbyt urozmaicone posiłki bez szczególnej potrzeby. Każdy rodzaj pokarmu na swój niepowtarzalny smak, który jest rozpoznawany przez podwzgórze mózgowe – ośrodek kontroli apetytu. Zanim apetyt zostanie zaspokojony, podwzgórze potrzebuje określonej ilości każdego smaku ze zjadanego przez nas pożywienia. Dlatego właśnie trudno o nieprzejadanie się podczas posiłku, który zawiera zbyt wiele składników.

Innym powodem nadmiernego apetytu mogą być produkty rafinowane. Ludzki organizm jest przystosowany genetycznie do przyswajania i trawienia pełnowartościowego pożywienia. Kiedy zjemy białą bułeczkę albo pączka układ pokarmowy musi naprawdę się napracować, żeby sobie dać radę z trawieniem.

Najczęściej robi to kosztem innych procesów i tak powstają braki i zaburzenia pracy narządów wewnętrznych.  Instynktownie chcemy braki pokarmowe uzupełnić i przejadamy się szukając odpowiedniego pożywienia.

Jedzenie zaczyna się od prostej sztuki przeżuwania.  Świadome, spokojne żucie może stać się wartościowym ćwiczeniem zmniejszenia tempa życia. Możemy potraktować żucie jako formę relaksu (proponuję przy tym również głęboko oddychać).

Jedząc powoli damy sobie szansę uchwycenia momentu, w którym przekraczamy granicę rozsądku dotyczącą ilości wchłanianego pokarmu.

Nawet najzdrowszy posiłek niewiele nam da, jeśli będziemy go jeść w pośpiechu i nieświadomie. Bo bez względu na jakość pożywienia, sposób w jaki jemy świadczy o tym, jacy jesteśmy. Można by powiedzieć –  jak przyjmujemy pokarm, tak przyjmujemy życie. Bez radości nawet najbardziej odżywczy i smaczny posiłek może się wydać jałowy. Warto jest się również odzwyczaić od jedzenia podczas oglądania telewizji, czytania książki czy ożywionej rozmowy.

Celebrujcie posiłki, jedzcie powoli, wąchajcie i smakujcie . Takie jedzenie sprawia prawdziwą przyjemność, nawet jeśli jest to zupełnie prosta potrawa.

No Comments

    Leave a Reply