Skołatane nerwy

Świat oszalał i kręci się coraz szybciej. Nasze ciała nie mają konstrukcji ze stali więc nie jest nam z tym dobrze. Zbyt długo pracujemy na najwyższych obrotach, zbyt mało odpoczywamy. Życie biegnie tak szybko, że nawet jeśli odniesiemy sukces to nie mamy czasu się nim nacieszyć. Czy wiecie, że radość i harmonia wewnętrzna wymagają odpowiedniej równowagi energetycznej? Równowagi między yin i yang – aktywnością a odpoczynkiem, zdobywaniem a uległością, byciem na zewnątrz i wewnątrz siebie.

Emocje to temat rzeka, ba, ocean prawie. Warto jednak czasem wypłynąć łódką na tą wielką wodę i rozejrzeć się wokół. Spojrzeć w siebie i poza siebie, pokołysać się w rytm uczuć, czasem zaryzykować przytopienie nawet.

Dlaczego warto?

Bo emocje to informacja o zatrzymaniu energii w ciele i przestrzeni wokół niego. Dlaczego boimy się emocji? Może warto spojrzeć na nie trochę z innej strony, zmienić kierunek?

Medycyna chińska traktuje emocje jako źródło informacji o funkcjonowaniu energii w ciele człowieka i w aurze jaką wokół siebie roztacza. Nadmiar konkretnej emocji wskazuje na zaburzenie jednej z pięciu przemian w strumieniu naszej energii życiowej. Emocje tłumione zostają zepchnięte do podświadomości, ich nadmiar powoduje zablokowanie przepływu czi w ciele.

Stąd już krok do dolegliwości fizycznych i chorób.

Przypomnijmy jak medycyna chińska przypisuje emocje poszczególnym organom wewnętrznym i przemianom:

– Przemiana Drzewa – wątroba i woreczek żółciowy – złość, ekspresja twórcza

– Przemiana Ognia – serce i jelito cienkie – nienawiść, niepokój, ponuractwo, radość, miłość

– Przemiana Ziemi – śledziona, żołądek, trzustka – zamartwianie się, brak poczucia bezpieczeństwa, spokój, harmonia, moc działania

– Przemiana Metalu – płuca, jelito grube – żal, smutek, depresja, prawość, niezłomność

– Przemiana Wody – nerki, pęcherz moczowy – lęk, nieustraszoność

Nadmiar emocji to wskazówka osłabienia organu lub jego fizycznej dysharmonii. Na przykład – im słabsze płuca tym więcej smutku, im więcej łez tym słabsze płuca.

„Negatywne” emocje osłabiają dany organ (na przykład nadmiar złości blokuje pracę wątroby), „pozytywne” są wyrazem siły odpowiadającego im organu (radosne usposobienie wskazuje na siłę serca).

A co zrobić z trudnym stanem emocjonalny, jeśli już się rozprzestrzenił i stał się dotkliwy? Przyjąć. Nie zmieniać, nie uciekać, nie zagadywać, nie bagatelizować. Przyjąć. Jak niechcianą część siebie.

No Comments

    Leave a Reply