Ludzie wg Pięciu Przemian – Ogień

ZA WSZELKĄ CENĘ…

PRZEKAZY RODZINNE: jesteś chlubą rodziców, ale nie przeszkadzaj

DZIECKO niewidzialne. Rodzice, wciąż zajęci, mówili: „nie przeszkadzaj, zajmij się sobą, pobaw się grzecznie; nie pójdziemy na spacer, nie mamy teraz dla ciebie czasu..” W tle dziecko słyszało przekaz: „zachowuj się tak, jakby cię nie było”.

Co jakiś czas budziło się w rodzicach nagłe zainteresowanie – ubierali swoje dzieci ślicznie i szli do ludzi, żeby je pokazać. „To moja córeczka” – mówili – „ma same piątki w szkole.. powiedz panu wierszyk”, „O jaki silny chłopiec! Ze wszystkim sobie daje radę”.

Po powrocie do domu znikali z pola widzenia, zajęci swoimi sprawami.

Dziecko szybko dochodzi do wniosku, że tylko jeśli będzie wyjątkowe, zostanie zauważone. Robi więc wszystko, żeby być widocznym, bo bycie niewidzialnym niesie za sobą niebezpieczeństwo, że sami siebie nie zobaczą.

Czują się wtedy tak, jakby przestawali istnieć.

DOROSŁY:

Charyzmatyczny, magnetyczny i inspirujący. Często oryginał. W grupie daje „siłę zapłonu” do działania, prawdziwy „harcownik” nawołujący do zdobywania nowych lądów.

Często czarujący i uwodzicielski. Jego czar często mu otwiera drzwi i możliwości.

Żeby być widzianym roznieca swój Ogień – mówi głośno, głośno się śmieje, wszędzie go pełno. Chwyta wszystko, co da się schwytać, szukając przyjemności i spełnienia. Często ma problemy ze zidentyfikowaniem swoich potrzeb, bo ich nie widzi. W związku z tym generuje potrzeby zastępcze (jedzenie, używki, sport ekstremalny itp), kompensuje sobie wewnętrzny niepokój czymkolwiek, tworzy zastępcze światy i coraz bardziej gubi siebie.

Bywa nadmiarowy – za dużo je, za dużo pije, za dużo przeżywa. Jest jak ogień podsycany oliwą.

Ubiera się jakby się przebierał, farbuje włosy na czerwono, nosi irokezy, dredy.

Zabiera dużo czasu innym – nie wie, kiedy skończyć, kiedy wyjść – ma problemy z zachowaniem granic.

Kiedy jest wśród ludzi, każdy jego ruch to pokaz i przekaz: „zobacz mnie, jestem tak wyjątkowy, że musisz mnie zobaczyć..”

Kiedy jest sam w domu, zwyczajny i bez widowni, tli się coraz mniejszym płomieniem i gubi poczucie istnienia. Więc przebiera się, wychodzi na świat i gromkim głosem obwieszcza swoje istnienie.

Za wszelką cenę chce czuć, że żyje. To zabiera mu dużo energii, wypala. Staje się coraz bardziej podekscytowany i niespokojny. Nie może się zatrzymać w ciągłym ruchu. Fiksuje się na myśleniu, zakleszcza się w problemach, aż w końcu, wycieńczony, pada bez sił, żeby za chwilę zerwać się gwałtownie.

Nieokiełznany ogień wypala mu siły życiowe i nie pozwala się zatrzymać.

TRANSFORMACJA

Ogień potrzebuje ochłody, wytchnienia i odpoczynku. Potrzebna mu jest Woda – potencjał wspierający refleksję i dystans. Rozgrzane ciało czuje ulgę, kiedy zanurza się w chłodnej Wodzie. Wtedy umysł zatrzymuje się na przyjemności wytchnienia i robi się przestrzeń na proste życie. Upraszczanie nadmiernych oczekiwań jest drogą, która pomaga okiełznać nadmierny Ogień. Umiejętność cieszenia się zwykłymi wydarzeniami, zatrzymanie się na zwyczajności to kierunek transformacji.

Ogień łączy się z Wodą, ogrzewa ją i sam staje się mniej gorący. Woda pomaga się zrelaksować, pogłębia oddech. Pomaga zatrzymać się i zobaczyć to, co wokół. W ten sposób tworzy się przyjazna, spokojna przestrzeń dla Ognia.

Rozbuchany Ogień potrzebuje też chłodnej i twardej struktury Metalu. Metal wytrzymuje gorąco Ognia, nie pozwala rozprzestrzeniać się niszczącej mocy jego płomienia. Kiedy wewnętrzny Ogień nie pozwala nam zwolnić, możemy użyć Metalu i zakontraktować ze sobą czas odpoczynku, nawet jeśli to na początku wydaje się trudne. Używając Metalu ustalamy granice Ognia.

KIEDY SŁABOŚĆ STAJE SIĘ SIŁĄ

Ogień, który korzysta ze wsparcia Wody i kontraktuje z Metalem swoje granice, staje się mocą, która wyzwala zapłon, iskrę nowych idei. Tworzy wizje nowego, lepszego życia, bez trudu znajduje drogi wyjścia z impasu. Bez obaw wchodzi w działanie, jest urodzonym optymistą – moc Ognia wspiera i dodaje sił.

Daje wiarę w siebie i swoje możliwości. Daje też wiarę innym ludziom, wszyscy z otoczenia Ognia mogą korzystać z jego mocy i temperamentu.

Ogień ustabilizowany Wodą potrafi widzieć to, co niewidoczne, czuć głęboko, wniknąć w transcendencję. Znajduje ukojenie obejmując swoją świadomością wymiary niedostępne dla przeciętnego człowieka.

No Comments

    Leave a Reply