Leśne owoce

Nic tak nie smakuje jak jagody, poziomki czy jeżyny zerwane na spacerze w lesie. Lubię myśleć jak wspaniałą energię mają – w końcu rosną naturalnie, blisko ziemi i tam gdzie chcą. Wolność i swoboda. I jaki smak!

Chcę Wam napisać co mają w sobie jagody i poziomki oprócz smaku, aromatu i cudownej energii.

Trochę informacji „encyklopedycznych”:

JAGODY  – w stanie dzikim rozpowszechnione na całej północnej półkuli, szczególnie w północnej i środkowej Europie. W Polsce najczęściej spotykana w lasach iglastych, na porębach i wrzosowiskach.

Jagody zawierają duże ilości cukrów, pektyny, alkohole, garbniki, karotenoidy. Zawierają również enzymy o działaniu zbliżonym do penicyliny. Poza tym kwasy organiczne – cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy i mlekowy. Dalej – sole mineralne – wapń, żelazo, siarkę, potas i duże ilości manganu. Są również bogatym źródłem witamin, zwłaszcza C, B1, P, PP i D i prowitaminy A. W liściach jagód znajdują się kwasy organiczne, sole mineralne (dużo manganu) i inozyd obniżający poziom cukru we krwi.

Jagody odkryły plemiona słowiańskie, nie znano ich w starożytności. Na terenach północnej Europy były jednym z najstarszych leków. Owoce jagód mają silne właściwości przeciwbiegunkowe – nawet w przewlekłych biegunkach zakaźnych – ale tylko wtedy, gdy są suszone lub gotowane. Surowe powodują rozwolnienie – czyli mają zupełnie odwrotny skutek.

Jagody mają również działanie bakteriobójcze – niszczą nawet gronkowce i paciorkowce. Owoce jagód są zasadotwórcze.

Z jagód robi się soki, syropy, dżemy oraz nalewki na winie lub wódce. Świetnie smakują jako nadzienie do pierogów.

Surowcem leczniczym są owoce suszone.

POZIOMKA to owoc znany już w starożytnym Rzymie. Odżywiały się nią pierwotne plemiona słowiańskie. W XVI wieku we Francji wprowadzono ją do uprawy jako roślinę ozdobną, uważając jednocześnie za leczniczą.

Owoce poziomki zawierają dużą ilość witaminy C, witaminy B1, B2, B6, K i PP. Oprócz tego: sole mineralne – fosfor, żelazo, wapń i kobalt oraz kwasy organiczne. Jedzenie poziomek jest szczególnie zalecane dzieciom, osobom starszym i rekonwalescentom, ponieważ są bogate w sole mineralne.

Dużą wartość leczniczą i odżywczą mają również liście poziomki – działają moczopędnie, przeciwbiegunkowo, regulują ciśnienie.

Herbatka z liści poziomki, jeżyny i maliny skutecznie wspomaga diety odchudzające.

Napar z liści poziomki oczyszcza skórę i działa ściągająco. Maseczka z roztartych poziomek działa regenerująco na skórę, usuwając z niej plamy i piegi.

No Comments

    Leave a Reply